שיקום קרקע מזוהמת בעופרת במפעל מצברים

במפעל ייצור מצברים, המשתרע על שטח של 24 דונם, אותר על ידי חברה שנשכרה לביצוע סקר קרקע זיהום של עופרת ומתכות כבדות נוספות עד לעומק של 4 מ'. חברת אדמה הצליחה לצמצם את היקף פינוי הקרקע כפוסלת מסוכנת ל-100 טון מתוך 15,000 טון קרקע שנחפרה באתר.

במפעל ייצור מצברים, המשתרע על שטח של 24 דונם, אותר על ידי חברה שנשכרה לביצוע סקר קרקע זיהום של עופרת ומתכות כבדות נוספות עד לעומק של 4 מ'. על בסיס המידע הראשוני מרבית הקרקע באתר יועדה לפינוי כקרקע מסוכנת. חברת אדמה הכינה תכנית חפירה אשר מנעה פינוי מיותר של קרקע לאתרי פסולת מסוכנת תוך ליווי של החפירה ומתן תוצאות בזמן אמת.
טרם העבודה נערך סקר קרקע על ידי חברת אדמה במסגרתו בוצעו אנליזות נוספות על בסיסן הוכנה תכנית החפירה אשר כללה פינוי של רוב הקרקע כקרקע לא מסוכנת. לאחר אישור המשרד להגנת הסביבה בוצעה חפירת הקרקע תוך ליווי צמוד של חברת אדמה וביצוע אנליזות שדה למתכות באמצעות מכשיר XRF (מכשיר נייד לאנליזת מתכות בקרקע). הפרויקט הושלם בתוך חודש בלבד במסגרתו פונו כ-15,000 טון קרקע כפסולת לא מסוכנת ורק כ-100 טון קרקע פונו כפסולת מסוכנת.
ביצוע סקר הקרקע הנוסף הביא לצמצום משמעותי בעלויות פינוי הקרקע אשר הוגדרה כפסולת מסוכנת. הליווי הצמוד וביצוע אנליזות השדה באמצעות מכשיר ה-XRF גם כן חסכו ללקוח זמן וכסף רב.

דילוג לתוכן